Zajímavosti a pamětihodnosti Londýna

Aneb co v Londýně nevynechat...

Parlament

Parlament Spojeného království vznikl roku 1801, my ho nyní nalezneme v negotické stavbě parlamentu. Parlament má dvě sněmovny, které dělíme na Sněmovna lordů a Dolní sněmovna. Hlavním představitelem je britský panovník – tedy v současnosti jde o královnu Alžbětu II.

Westminster abbey

Westminster abbey, resp. Westminsterské opatství je místo, ve kterém se uskutečňuje nejdůležitější fáze provázející královskou rodinu. Westminster abbey je místo, kde dochází ke korunovaci anglického krále/královny provázenou arcibiskupem canterburským. Zároveň je to místo posledního odpočinku – mniši a lidé spojené s opatstvím byli pohřbíváni v křížových chodbách a aristokraté v postranních kaplích. Nachází se zde více než 400 významných osobností, kteří pro Anglii něco znamenali.

Buckingham palace

Buckingham palace je snad nejvíce nejnavštěvovanější pamětihodnost v celé Velké Británii. Počátky Buckingham palace pochází z roku 1703, kdy byl postaven první dům – zachovaný do dnešní doby. Původně měl ovšem sloužit k soukromým účelům královské rodiny, ale nakonec se z něj stalo oficiální sídlo s největší pracovnou na světě. Nyní je Buckinghamský palác sídlem královny a vévody z Edinburghu, ve kterém je zaměstnáno kolem 450 osob.

Covent garden

V londýnské čtvrti Covent garden se nachází Královská opera, ale i obchodní a zábavné obchůdky. Dříve se zde konaly lokální trhy. Současná podoba Covent Garden pochází ze 17.století na základě úprav Francise Russsella (4.hrabě z Bedfordu). Dnes tu můžeme nalézt „chodník slávy – ulice hvězd“, podobný jako je v Hollywoodu.

Downing street

Jedná se o ulici v centru Londýna, ve které nalezneme sídlo dvou nejdůležitějších představitelů anglické vlády – předsedu vlády a ministra financí. Nejznámější adresou je Downgning street 10, ve kterém bydlí britský premiér již od dob krále Jiřího II. Vchod do domu hlídá policista. Ulice je často obklopena nejen spousty turistů, ale často i novináři, kteří čekají na žhavou novinku či reportáž.

Piccadilly circus

Piccadilly circus to je nákupní tepna plná nákupních středisek, fast foodu , reklam a spousty turistů. Náměstí pochází z počátku 19.století. Na Piccadilly circus se můžete na chvilku zastavit a odpočinout si od všech zábavných podniků a středisek v okolí a jen tak chviličku posedět pod sochou boha lásky Erose, který již od roku 1892 balancuje na jedné noze a do lidí, proudící na rušné křižovat pod ním, vypouští kousek lásky a milosrdenství.

St. Paul

Tato kupolovitá stavba představuje jediný barokní kostel v Anglii. Jedná se o památník Sira Christophera Wrena. St. Paul má základy již z roku 604, kde na jeho místě stával kostel, zasvěcený patronu města – apoštolu Pavlovi. V roce 1300 na tomto místě vzrostla gotická katedrála a později v 17.století byl zahájen program na obnovu a dostavbu. V roce 1666 ovšem Londýn zasáhl obrovský požár, který katedrálu natolik poškodil, že byla jediná možnost – postavit nový kostel. St. Paul byl opět vysvěcen byl roku 1711 jako největší církevní stavba v Anglii. Skromný náhrobek Christophera Wrena se nachází přímo v kapli.

Millennium bridge

Jedná se o visutý ocelový most, který spojuje městské čtvrti Bankside s City a též galerii Tate Modern a katedrálu Sv. Pavla (St. Paul). Stavba mostu byla zahájena roku 1998 a dokončena v roce 2000. Vzhledem k problémům po jeho otevření (most se rozechvěl a byl na čas uzavřen) je Millennium bridge označováno jako „Houpací most“. Rozpětí mostu je 325m a je jen pro pěší dopravu, který snese zátěž až 5000 lidí. Millennium bridge se nachází v poměrně rušné trase.

British museum

Museum bylo založeno v roce 1753 spojením tří soukromých sbírek. V British museum se nachází jedinečná sbírka archeologických památek, královský dvůr přidal své mince, knihy a medaile a v neposlední řadě se zde nachází i část Britské národní knihovny (British Library). Součástí British musea je i čítárna vybudována v letech 1855 – 1857.

Trafalgar square

Toto náměstí má připomínat Bitvu u Trafalgaru roku 1805, kdy britské námořnictví vyhrálo boj v Napoleonských válkách. Současná podoba Trafalgar square je vděčná architektovi Charlese Barryho. Náměstí je převážně zaplněno turisty či studenty odpočívající u fontán a užívající si ruch města. Na náměstí se od roku 1947 koná Vánoční obřad. Trafalgar square je často využíván filmaři pro filmování scén či pro konání festivalů. Z náměstí máte možnost vstoupit do Národní galerie či přestoupit na jinou komunikační tepnu, než z které jste přijeli.

Tower bridge

Tento zvedací most, v blízkosti hradu Tower byl otevřen roku 1870 a je využíván pro silniční a pěší dopravu. Pro ty, kterým chůze po mostě nepostačí, může nahlédnout i ke strojům, které Tower bridge ovládají. K mostu se dostanete pomocí stanice metra Tower Hill či vlakem ze stanice Fernchurch Street.

Tower

Hrad Tower se tyčí na řekou Temží. Tower je jedna z nejznámějších opevněních na světě, která za celou svou existenci si vyzkoušela několik podob a vzhledů..byla zde pokladnice, věznice, palác a na konec i zoo. Můžete zde spatřit mimo jiné i korunovační klenoty nevyčíslitelné hodnoty, které mají svého osobního strážce a opatrovníka. Kolem Tower můžete spatřit strážce, kterým se říká Beefeater (provází turisty a především pečuje o provoz hradu).
Otevírací doba: úterý – sobota 9:00 – 17,30 ; neděle – pondělí 10:00 – 17:00
Vstupné za dospělou osobu £16,50, děti £9,50 (5-15let)

Camden town

Camden town se nachází v městské části Camden a je proslulá svými trhy, hudebními kluby a podobnými podniky pro zpestření dne. Mezi nejznámější trhy patří venkovní Buck Street Market či Camden Canal Market. Trhy jsou oblíbenou atrakci a to nejen pro turisty, ale i pro místní, kteří si nákupem či prohlížením nejrůznějších druhů zboží mohou zpestřit víkend. Na Camden town můžete nalézt od prodeje alternativního oblečení po nábytek a bizarní předměty do domácnosti. V případě únavy a hladu se nechejte zlákat místními hospůdkami, kterých je v této části dostatek. Tato oblast je velmi populární u studentů.

Londýnské parky

Hyde park – jeden z největších parků, nacházející se v části Westminster. Spadá pod královské parky. Park je rozdělen jezerem na dvě poloviny. Celková plocha Hyde Parku je 1,4 km2. Většinu vybavení, které v parku potkáte, je dílem architekta Decimuse Burtona. Hyde park je ideální místo na odpočinek po náročné chůzi mezi památkami či jako siesta pro svačinu či relaxaci. park

Provozovatel webu

Tento web provozuje agentura NetHotels.cz (nabídka ubytování pro Barcelona, Řím, Amsterdam, Londýn, Paříž a další města).

Dále provozujeme internetový rezervační portál letenek - NetLetenky.com.