Doprava v Londýně

Jedná se o nejrozsáhlejší a nejkomplexnější dopravní tepnu na světe, kterou má na starosti „úřad starosty“, řízení dále spadá pod systém „Transport for London“.

Oyster card

Oyster car je karta, kterou můžete používat na veřejnou dopravu. Placení dopravy pomocí Oyster card je levnější než si kupovat jednotlivé lístky. Karta vás vyjde na pár liber a dobíjet ji můžete v trafikách nebo na stanicích metra. Oyster card určitě doporučujeme. Oficiální informace najdete zde.

Metro – London Underground

Hlavním dopravním prostředkem v Londýně je metro (London Underground), které bylo jako první metro na světě otevřeno dne 10. ledna 1863. Má celkem 12 linek použitých na 3 milióny cest denně. Celkový počet stanic metra je 274, délka sítě je 408 km. Metro můžeme rozdělit na podzemní a podpovrchové.

Londýnské metro se rozděluje do zón, které pokrývají celý Velký Londýn – zóna 1 odpovídá trase Circle Line, zóna 6 pokrývá vnější zónu až po letiště Heathrow. Pravidlem je, že čím více zón projíždíme, tím dražší bude jízdné. V zóne 1 je jízdné nejdražší, v této zóně se také nachází nejvíce pamětihodností.

Aktuální informace o jízdném naleznete zde.

Autobus

Po Londýně je možné cestovat i autobusovou dopravou, která týdně přepraví více než 6 miliónů cestujících. Typickým prostředkem je tzv. doubledecker s otevřeným horním patrem – ideální řešení pro turisty, jak hodně spatřit a málo nachodit. Jízdenka se dá koupit přímo u řidiče a po domluvě je kolikráte možné zastavit i na neplánovaném místě. Chcete-li spíš využít pravou místní linku, nejčastěji použijete linku společnosti London Buses (ostatní jsou soukromé společnosti). Všechny autobusy mají červenou barvu a liší se jen logem dopravce a jízdném.

Vlaková doprava

Vlaková doprava je rychlá a kvalitní – jezdí na čas. Nabízí i rozdělení do tříd standart a first class. Je vhodná pro cestování na kraje Londýna. Více informací na www.nationalrail.co.uk/.

Spojení s letištěm

Na Londýnská letiště se dopravíte různě. Na největší letiště Heathrow (web) jezdí jednak metro (Picadilly line), tak vás tam dopraví Heathrow Express (web), což je samozřejmě dražší. Autobus je také samozřejmostí.

Na letiště Stansted (web) a Gatwick (web) jezdí autobusy, lístky si koupíte na letišti. Autobusy jezdí zpravidla do stanic Victoria nebo Liverpool Street. Na každé letiště také jezdí vlak – Stansted Express (web) nebo Gatwick Express (web).

Letiště Luton (web) také nabízí vlaky, ale především autobusy. Spojení najdete na letišti.

Noční linky

Převážná část nočních spojů vyjíždí z Trafalgar Square – centrum londýnského stanoviště. Noční spoje mají předponu „N“. Ceny jsou o něco vyšší než denní jízdné.